Matične Ćelije: Sve Što Treba Da Znate O Čuvanju I Koristi

Kremica Blog 2024-08-17

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: koristi, postupak, cene i budućnost ovog zahvata.

Matične Ćelije: Sve Što Treba Da Znate O Čuvanju I Koristi

U poslednje vreme sve se više govori o matičnim ćelijama i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Mnogi roditelji razmišljaju o čuvanju matičnih ćelija svojih novorođenčadi, kako bi im u budućnosti pružili dodatnu zaštitu. Ali šta su zapravo matične ćelije, kako se čuvaju i da li zaista mogu da pomognu?

Šta Su Matične Ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije koje imaju sposobnost da se razviju u bilo koju vrstu ćelija u telu. One su ključne za obnavljanje oštećenih tkiva i organa. Tokom razvoja embriona, ove ćelije se diferenciraju u srčane mišiće, crvene krvne ćelije, ćelije kože i druge. U odraslom telu, matične ćelije se nalaze u koštanoj srži i krvi, ali njihova vitalnost opada s godinama.

Kako Se Čuvaju Matične Ćelije?

Matične ćelije se mogu prikupiti iz krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Ovaj postupak je bezbolan i bezopasan, a obavlja se odmah nakon porođaja. Nakon prikupljanja, ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196 stepeni Celzijusa u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane, matične ćelije mogu trajati decenijama, čak i do 20 godina, a u nekim slučajevima i duže.

Koje Bolesti Se Leče Matičnim Ćelijama?

Matične ćelije se koriste za lečenje više od 75 teških bolesti, uključujući leukemiju, poremećaje krvi, urođene bolesti i poremećaje imuniteta. Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogenična (korišćenje ćelija drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer telo ne odbacuje sopstvene ćelije.

Da Li Je Postupak Bezbedan?

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je potpuno bezbedan i za majku i za bebu. Krv se uzima iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a ceo proces traje samo nekoliko minuta. Nakon toga, krv se šalje u laboratoriju na analizu, gde se proverava na prisustvo virusa i infekcija.

Cena I Uslovi Čuvanja

Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od države i banke. U Srbiji, trenutno nema banke matičnih ćelija, ali se organizuje transport u inostranstvo, gde se ćelije čuvaju. Cena za 20 godina čuvanja iznosi oko 1800 do 2500 evra. Nakon isteka ugovora, roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu godišnju naknadu.

Da Li Je Čuvanje Matičnih Ćelija Praktično?

Mnogi roditelji smatraju da je čuvanje matičnih ćelija dobra investicija u zdravlje njihovog deteta. Međutim, postoje i mišljenja da je ovo nepotrebno trošenje novca, jer većina dece nikada neće koristiti te ćelije. Ipak, za porodice sa rizikom od određenih bolesti, čuvanje matičnih ćelija može biti korisno.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce je postupak koji može pružiti dodatnu sigurnost u lečenju raznih bolesti. Iako je cena visoka, mnogi roditelji smatraju da je ovo dobra investicija u budućnost njihovog deteta. Pre donošenja odluke, važno je dobro se informisati i razmotriti sve opcije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.